75. Festmény- és műtárgyárverés

2024. május 11.

BORDÁS FERENC  (1911-1982) - Utcarészlet, 1971
101. tétel
50x60 cm, olaj, farost
jel. j. l. Bordás Ferenc 1971
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
SIKUTA GUSZTÁV (1919-1985) - Dunakanyar
102. tétel
60x80 cm, olaj, falemez
jel. j. l. Sikuta
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
CSÁKI-MARONYÁK JÓZSEF  (1910-2002) - Nyári hangulat
103. tétel
60x80 cm, olaj, farost
jel. b. l. Csáki-Maronyák J.

Ho. a művész saját kezű feljegyzésével.
Kikiáltási ár: 260.000 Ft
XANTUS GYULA  (1919-1993) - Vízparton, 1965
104. tétel
49x69 cm, vegyestechnika, papír
jel. b. l. XGy 65
Kikiáltási ár: 140.000 Ft
DUSCHANEK JÁNOS  (1947-2013) - Zenészek eső után
105. tétel
43x53 cm, olaj, farost
jel. b. l. Duschanek J
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
GARABUCZY ÁGNES  (1936-2020) - Romantikus séta
106. tétel
70x50,5 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Garabuczy
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
KORGA GYÖRGY  (1935-2002) - Ikebana
107. tétel
60x80 cm, olaj, farost
jel. j. l. Korga

Kikiáltási ár: 160.000 Ft
KOVÁCS PÉTER  (1943-2019) - Két asszony
108. tétel
70x60 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Péter
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
MISCH ÁDÁM  (1935-1995) - Csendélet
109. tétel
80x70 cm, olaj, farost
jel. j. l. Misch
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
GALAMBOS TAMÁS  (1939- ) - Anya gyermekével, 1987
110. tétel
70x70 cm, olaj, vászon
jel. j. f. Galambos. 1987
Kikiáltási ár: 480.000 Ft
HERPAI ZOLTÁN  (1951-2011) - Mediterrán város
111. tétel
40x50 cm, olaj, farost
jel. j. l. Herpai
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
BREZNAY JÓZSEF  (1916-2012) - Galambok
112. tétel
70x101 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Breznay
Kikiáltási ár: 220.000 Ft
GÖLDNER TIBOR  (1929-2023) - Itáliai táj (Róma), 1973
113. tétel
50x70 cm, olaj, farost
jel. b. l. Göldner 73. Róma
Kikiáltási ár: 48.000 Ft
HOLESCH DÉNES  (1910-1983) - Lovak
114. tétel
38x55 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Holesch
Kikiáltási ár: 120.000 Ft
KLIE ZOLTÁN  (1897-1992) - Lovasok
115. tétel
40x50 cm, olaj, farost
jel. j. l. Klie

Kikiáltási ár: 65.000 Ft
KASS JÁNOS  (1927-2010) - Psalmus Hungaricus, 1983
116. tétel
50x40 cm, tus, pasztell, papír
jel. j. l. Kass J 83 és b. l. Psalmus Hungaricus
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
KOKAS IGNÁC  (1926-2009) - Nyári táj
117. tétel
32x46,5 cm, olajtempera, papír
jel. b. l. Kokas I.
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
TÓTH MENYHÉRT  (1904-1980) - Párnahímzők
118. tétel
31x21,5 cm, olaj, papír
jel. b. l. TM

Aukcionálva: BÁV 47. au. 451. t. (2005. okt.)
Kikiáltási ár: 650.000 Ft
BORNEMISZA LÁSZLÓ  (1910-1995) - Mediterrán város, 1978
119. tétel
31x41 cm, olaj, farost
jel. b. f. Bornemisza 978

Ho. Képcsarnok kiállítási címke, KCS. 38/78
Kikiáltási ár: 550.000 Ft
CZÓBEL BÉLA  (1883-1976) - Műtermi csendélet ecsettel
120. tétel
53,5x43,5 cm, vegyestechnika, papír
jel. j. l. Czóbel
Kikiáltási ár: 480.000 Ft
ÁMOS IMRE  (1907-1944) - Balkonon
121. tétel
47,5x31,5 cm, tus, akvarell, papír
jel. j. l. ÁI

Reprodukálva: Ámos Imre 1907-1944, Works on paper. é. n. 245. old.

Aukcionálva: Virág Judit Galéria 56. au. 121. t. (2017. okt.)
Kikiáltási ár: 320.000 Ft
KÁDÁR BÉLA  (1877-1956) - Utcarészlet
122. tétel
25x35 cm, szén, papír
jel. j. l. Kádár Béla
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ  (1852-1919) - Katonák
123. tétel
21,5x28 cm, ceruza, papír
Ho. Leltározta: Pálmai József, „Mednyánszky hagyatékából 1919” bélyegző és Lovaskocsi vázlattal.
Kikiáltási ár: 90.000 Ft
ILOSVAI VARGA ISTVÁN  (1895-1978) - Szentendrei utca
124. tétel
70,5x60,5 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Ilosvai Varga I.
Kikiáltási ár: 280.000 Ft
TOROCZKAY OSZVALD  (1884-1951) - Reggeli
125. tétel
69,5x59,5 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Toroczkai O
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
KLIE ZOLTÁN  (1897-1992) - Füredi öböl, 1938
126. tétel
100x80 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Klie és ho. Klie Z. 1938 Füredi öböl

Aukcionálva: Virág Judit Galéria 15. au. 200. t. (2003. dec.)

Pályája:

1919-től a fővárosi Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi fakultásán folytatott tanulmányokat három éven át. Ezt követően a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Vaszary János növendéke volt 1925-ig. A mester eruptív lénye, festészetének franciás szelleme nem maradt hatástalan a fiatal művészre. Csók István festőművész is hozzájárult ehhez hasonló hatásokkal, akinek pécsi nyári művésztelepén "Havihegy" című munkájára díjat is kapott (1923). Jutalomként megkapta a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium párizsi tanulmányi ösztöndíját. 1925-27 között Párizsban tartózkodott. A KUT törzstagja, az UME alapító tagja, később alelnöke, a bécsi Künstlerbund Hagen levelező tagja volt. 1930-ban gyűjteményes tárlata volt az Ernst Múzeumban (Biai Föglein Istvánnal, Ecsődi Ákossal, Márkus Imrével és Szantrucsek Jenővel). Rendszeresen szerepelt a KUT és az UME tárlatain. Düsseldorfban, Frankfurtban, Bochumban, Varsóban, Krakkóban, Firenzében és másutt rendezett reprezentatív magyar kortárs kiállítások anyagába válogatták be munkáit. Műveit választékos kolorit, dekoratív, posztimpresszionista hangvétel jellemzi. Egy ideig az expresszionizmus foglalkoztatta, majd a harmincas évek végén szürrealisztikus elemek is megjelentek festményein. 1959-ben műveiből kiállítást rendeztek az Ernst Múzeumban (Gábor Jenővel, Járitz Józsával és Csillag Istvánnal állított ki). 1990-ben a Vigadó Galériában, 1993-ban a Csók Galériában volt gyűjteményes kiállítása. 1938-ban, 1939-ben a balatoni ösztöndíjat, 1942-ben az erdélyi ösztöndíjat nyerte el. 1925-ben az Ernst Múzeum akvarelldíja, 1928-ban az UME festészeti díja, 1930-ban a Budapesti Hírlap pályázatának festészeti díja, 1940-ben a Városképek című kiállítás díja, illetve az aranykoszorúval díszített csillagrend (1990) jelzi Klie festői útjának elismerését és rangját. Két alkotása a Magyar Nemzeti Galéria tulajdona. Az Izraeli Állami Múzeum is őriz műveiből.
Füredi öböl, 1938
Az aukción Füredi öböl című képe szerepel, amit 1938-ban festett. Klie Zoltán életműve a harmincas években emelkedett a legmagasabbra. Új hatással, meghatározó természeti, emberi és formai élménnyel gazdagodott a művész a harmincas évek elején, amikor szerencséje és jó érzéke a Bakonyba vezérelte. A hegyvidék, az erdő, a várositól gyökeresen eltérő környezet, a tiszta és áttekinthető viszonylatok minden tekintetben mélyreható változást hoztak munkájában. Nem festői tájat, természeti látványt keresett, hanem magát a Természetet, amiben otthonosan lehet elgondolkodásra, a mélyebb összefüggések feltárására hajló személyiségével. Tihany volt a másik meghatározó jelentőségű hely, ahol a harmincas évek második felétől rendszeresen dolgozott Klie Zoltán. A balatoni táj mediterrán fénye és melege eltér a Bakonyerdőétől, de festőnk alapállása és törekvése ott is azonos maradt. A helyszínen készült nagy pasztelljei, akvarelljei, olajfestményei úgy állítják elénk a különös szépségű vidéket akkori valójában, hogy földrajzi és falusi karakterét is megőrzik, ugyanakkor készítőjüknek a hely által kelt áhítatát és szeretetét is hitelesen közvetítik. A Füredi öböl ennek a korszakának mesteri darabja. Jelen festményünk nem csupán a kiemelkedő magas művészi színvonal révén, hanem a hely hiteles ábrázolataként is megkülönböztetett figyelmet érdemlő értékké vált.

Felhasznált Irodalom:
- Heitler László – Homályból a fényre - Merítés a KUT-ból VII. KLIE ZOLTÁN (1897–1992) festőművész emlékkiállítása (HAAS GALÉRIA, Budapest, 2003)
Kikiáltási ár: 850.000 Ft
HENCZNÉ DEÁK ADRIENNE  (1890-1956) - Napraforgós virágcsendélet
127. tétel
80x100 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Henczné Deák Adrienne
Kikiáltási ár: 360.000 Ft
SZÁNTHÓ MÁRIA  (1897-1998) - Álló akt, 1980
128. tétel
100x35 cm, olaj, vászon
jel. b. l., b. f. Szánthó Mária és j. l. - 980 -
Kikiáltási ár: 260.000 Ft
NEOGRÁDY LÁSZLÓ  (1896-1962) - Dunaparti táj
129. tétel
60x80 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Neogrády László
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
GEIGER RICHÁRD  (1870-1945) - Pierrot és Pierrette
130. tétel
75x100 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Geiger. R.
Kikiáltási ár: 170.000 Ft
MUZSINSZKI NAGY ENDRE  (1886-1975) - Balatoni vitorlás, 1956
131. tétel
60x80 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Muzsinszki Nagy E. 1956.
Kikiáltási ár: 140.000 Ft
NEOGRÁDY LÁSZLÓ  (1896-1962) - Téli erdő
132. tétel
60x80 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Neogrády László
Kikiáltási ár: 240.000 Ft
RIPPL-RÓNAI JÓZSEF  (1861-1927)
133. tétel
RIPPL-RÓNAI JÓZSEF (1861-1927) - Georges Rodenbach: Les Vierges című kötete Rippl-Rónai József öt litografált illusztrációjával, 1895

J. n.
A kötetben szereplő litográfiák méretei: 16,5x17 cm, 23x17 cm, 21x17 cm, 22x17 cm

Kiállítva:

- Exposition Internationale du Livre Moderne, Paris, Salon de l’Art Nouveau, 1895. december 26. – 1896. január, (kat. 268.)

- Rippl-Rónai József művei, Párizs, Salon de l’Art Nouveau, 1896. február.

- Tavaszi Kiállítás, Budapest, Iparművészeti Múzeum, 1898. április.

- A Nemzeti Szalon második vízfestmény- rajz- és metszet-kiállítása, Budapest, 1904, (kat. 130.)

- Rippl-Rónai József retrospektív kiállítása 1888-1911, Budapest, Művészház, 1911. március 5 - ? (kat. IV/ 15; 20.)

- A XIX. és XX. század magyar grafikája, A Grafikai Osztály XLIX. kiállítása, Budapest, Szépművészeti Múzeum, 1924. június (kat. 102-103; 105-106.)

- Rippl-Rónai József emlékkiállítása, Budapest, Ernst Múzeum, 1928. december, (kat. 6; 36; és kat. sz. n. a vitrinben külön az egész kötet)

- Rippl-Rónai József halálának tizedik évfordulójára rendezett emlékkiállítás, Budapest, Ernst Múzeum, 1937. november (kat. 173; 175.)

- Három nagy mester rajzai (Rippl-Rónai József, Ferenczy Károly, Kernstok Károly), Budapest, Tamás Galéria, 1941. január 5–20. (kat. 12; 13.)

- Rippl-Rónai József Emlékkiállítás, Budapest, Nemzeti Szalon, 1947. december 14-28. (kat. 105.)

- Rippl-Rónai József gyűjteményes kiállítása, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1998. március 12 – szeptember 6. (kat. sz. n.)
Kikiáltási ár: 750.000 Ft
GÁBOR JENŐ  (1893-1968) - Tisza-part sugárzó fényben, 1942
134. tétel
100x79 cm, olaj, vászon
jel. j. f. Gábor J. 42

Pályája:

Képzőművészeti tanulmányait 1911 és 1915 között a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végezte, mesterei Edvi Illés Aladár és Zemplényi Tivadar voltak. A főiskola elvégzése után rajztanárként dolgozott Gyergyószentmiklóson, Liptószentmiklóson, Körmöcbányán és Szakolcán. 1919-ben Pécsre költözött, ott ismerkedett meg az akkori Bauhaus stílus képviselőivel is. (Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Molnár Farkas, Weininger Andor) Műveiben ennek hatása érződik e korszakában. A festészet mellett a pécsi Főreáliskolában majd a Széchenyi István Gyakorló Gimnáziumban rajztanár volt. Első képein inkább a tájábrázolás (Pécs környéki tájképek), az emberi testek (aktok) a dominánsak, stílusuk expresszív-kubisztikus jellegű. 1926-ban Párizsban, 1931-ben Berlinben járt tanulmányúton. Ez utóbbi tanulmányútja hatását a kollázssorozata mutatja. 1937-ben újra Párizsban járt tanulmányúton. Ez a korszak művészetének gazdag korszaka volt, a francia útjára festményeiben a gazdag színvilág emlékeztet. Az 1930-as évektől kezdve szürrealisztikus hatások figyelhetőek meg festményein. Szívesen festett munkásokról, bohócokról, sportról képeket. 1939-ben a Nemzeti Szalonban állította ki képeit. 1941-ben Szegedre költözött, ahol a Baross Gábor Gyakorló Gimnázium tanára lett. A Szegeden készült festményei oldottabbak, fellazultabbak, mint előtte. 1947-ben Budapestre költözött, 1948-ban pedig részt vett a Kulturális Minisztérium freskópályázatán (II. díjat kapott képeiért, munkásábrázolására I. díjat). Még ugyanebben az évben közös kiállítást szervezett a Képzőművészek Szabadszakszervezeténél Aszódi Weil Erzsébettel. 1955 után elvont kifejezésmódokat kutatott (Martyn Ferenc hatása). 1959-ben az Ernst Múzeumban Klie Zoltán, Járitz Józsa, és Csillag István társaságában állított ki. 1963-ban a Janus Pannonius Múzeumban, Pécsett volt gyűjteményes kiállítása, ekkor életműve jelentős részét a pécsi Modern Magyar Képtárnak adományozta. 1964-ben a Baranyai Képzőművészek Kiállításán állították ki képeit a Siklósi várban. 1966-ban visszaköltözött Pécsre és haláláig ott lakott. 1966-ban a Janus Pannonius Múzeum gyűjteményes kiállítást rendezett festményeiből. Halála után 1969-ben Moholy-Nagy László és kortársai, a Szent István Király Múzeumban szerveztek kiállítást képeiből Székesfehérváron, majd 1971-ben a Janus Pannonius Múzeum is. 1993-ban a Műgyűjtők Galériája, a Balassi Galéria Budapesten, valamint az Antikart Képkereskedés, Pécsett rendezett kiállítást festményeiből.

Tisza-part sugárzó fényben, 1942
Az aukción Tisza-part sugárzó fényben című képe szerepel, amit 1942-ben festett. Az évtizedeken keresztül rajzpedagógusként tevékenykedő alkotó 1941-től hat éven át élt Szegeden. A művész 1966 márciusában a Janus Pannonius Múzeum számára papírra vetett visszaemlékezésében így vallott szegedi éveiről: „Egészen más világba kerültem, más festőkollégákkal kerültem kapcsolatba. Szívesen költöztem Szegedre, mert érdekelt a Tisza „vízenjáróinak”: a halászoknak, hajósoknak az élete. Nagy hévvel vetettem magam az új témakörbe, és néhány eléggé érdekes kép született meg. de a légkör nem volt az, ami Pécsett volt. A festőkollégák a divatos festőiségben úsztak, és engem idegennek éreztek.” Ugyanebben a fogalmazványban, jó néhány oldallal hátrébb visszatért szegedi éveire, ahol levetkőzve előbbi óvatosságát már a következőképpen fogalmazott: „… A vízenjárók életéből sok képet festettem. Halászok, hajóvontatók, homokos hajók a kubikusokkal, hajóácsok és hasonlók. Ezek voltak a sztárok. Sok érdekes kép készült el, de szelídebbek voltak, mint a pécsiek, hiányzott belőlük a szigorú stílus, a keménység. Ezeken a szegedi képeken kissé a festőiség dominált és ez lágyabbá tette őket…” Ebben az időszakban stílusa, a harmincas évek festményeihez képest továbblépést jelez a monumentalitás irányában. Plasztikus, erőteljes figurái nagyvonalú, egyszerűsítésükben szinte a falkép festészet hatását elevenítik fel. A konstruktív szerkezetesség valóban oldódik képein, a festőiség felé bizonyos engedményeket tesz, annak ellenére, hogy intenzív erőkifejtés közben ábrázolt alakjai nyersességükben megőriznek egy jó adag feszességet. Ekkori képei elsősorban munka- és munkásábrázolások.

Felhasznált Irodalom:
- Nátyi Róbert: Gábor Jenő festőművész szegedi évei (1941-1947) (Tiszatáj, 2017)
- Magyar életrajzi lexikon III. Kiegészítő kötet (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1981)
- Gábor Jenő a Képzőművészet Magyarországon honlapon
www.hung-art.hu/frames.html?/magyar/g/gabor_j/index-html
Kikiáltási ár: 750.000 Ft
VÖRÖS GÉZA  (1897-1957) - Nagymaros, 1937
135. tétel
63x90 cm, olaj, vászon
jel. b. l. vörösgéza. 937.
Kikiáltási ár: 320.000 Ft
MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ  (1852-1919) - Fenyves
136. tétel
25,5x20 cm, olaj, karton
jel. j. l. Mednyánszky

Aukcionálva: Kieselbach Galéria 54. au. 139. t. (2016. dec.)
Kikiáltási ár: 850.000 Ft
BOEMM RITTA  (1868-1948) - Parkrészlet
137. tétel
75x95,5 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Boemm Ritta

Ho. kiállítási címke töredék.
Kikiáltási ár: 220.000 Ft
KÁRPÁTHY JENŐ  (1870-1950) - Itáliai táj (Campia)
138. tétel
60x45 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Kárpáthy Jenő Campia
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
JÁMBOR LAJOS  (1884-1954) - Nyári délután
139. tétel
100x80 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Jámbor L.
Kikiáltási ár: 320.000 Ft
UDVARY PÁL  (1900-1987) - Rialto-híd (Velence)
140. tétel
50x70 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Udvary Pál
Kiállítva: Képcsarnok, Paál László Terem, Budapest, 1981. ápr. 9-16.
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
DEMJÉN ATTILA  (1926-1973) - Velencei este, 1963
141. tétel
70x90 cm, olaj, vászon
jel. j. l. 963 Demjén A Velence
Kikiáltási ár: 190.000 Ft
VÉN EMIL  (1902-1984) - Amma Capri, 1973
142. tétel
70x80 cm, olaj, farost
jel. ho. Vén Emil 1973 Amma Capri
Kikiáltási ár: 260.000 Ft
VÉN EMIL  (1902-1984) - Vízparti táj
143. tétel
65x80 cm, olaj, vászon
jel. j. l. Vén
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
PÓLYA TIBOR  (1886-1937) - Körmenet
144. tétel
50x60 cm, olajtempera, falemez
jel. j. l. Pólya Tibor
Kikiáltási ár: 340.000 Ft
PERLROTT CSABA VILMOS  (1880-1955) - Párizsi önarckép, 1937
145. tétel
54x46 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Perlrott Csaba Paris 937

Ho. MNG bírálat, 387/980

Aukcionálva: BÁV 53. au. 497. t. (2008. nov.)

Kiállítva: „Gráber Margit és Perlrott-Csaba Vilmos”, Haas Galéria, Budapest, 2007.

Reprodukálva: a kiállítás katalógusában (Zsidó Nyári Fesztivál, Budapest, 2007), címlapon és 34. kép.

Művészete:

Perlrott Csaba Vilmos a 20. századi magyar festészeti formanyelv megújítóinak egyike. Élete egy részét – az elmúlt század művészetének fejlődése szempontjából legizgalmasabb első évtizedeket - Európa jelentős művészeti központjaiban töltötte. Egyszerre szemtanúja, felvevője és átadója a kortárs francia és német művészetnek. Európai tanultságú festő, aki igen sokat utazott, s állított ki. Személyén és művészetén keresztül pontosan követhető, hogy abban a korban mi volt a felfedezésre váró, az új. Neve az 1900-as évek elejétől kezdve minden jelentős hazai kezdeményezés mellett feltűnik, korának művészeti tárgyú irodalma és kritikája is beszél róla, de csak röviden. A MIÉNK és a KÚT kivételével egyetlen hivatalos csoportosulás elkötelezett tagja sem volt, ezért ilyen keretek közt sem szólhattak róla bővebben. A francia, spanyol és német művészet bizonyos eredményei hatottak rá. Ezeket igyekezett felhasználni saját, magyar művészetében, beépítve az akkori hazai festészetbe a korszerű eredményeket. Nélküle hézagos lenne a fauve-ok világának, a kubizmusnak, a Greco művészetéből is táplálkozó német expresszionizmusnak és miszticizmusnak honi képe. Kapcsolódásai, nyitottsága, újszerűsége ellenére is mostohán kezelt művész, pedig például a műkereskedelem az utóbbi években fokozottan érdeklődik iránta.

Párizs

A francia szellem egyik kőbe öntött megnyilatkozása a Notre-Dame. Perlrott Csaba Vilmos festészetében részben önálló témaként, részben kompozíciós elemként tűnik föl leggyakrabban. A festő már nagybányai neós korában, a 20. század első éveiben szoros kapcsolatba kerül Párizzsal, s annak forrongó művészete sorsdöntő fordulatot hoz pályáján: "H. Matisse volt az, aki döntő hatással volt fejlődésemre... hatod magammal megnyitottuk az első Matisse iskolát" - értesülünk tőle. A Fauve-ok színgazdag festészete mellett, az 1905-től datálható korai párizsi látogatások másik nagy felfedezése és tanulsága Cézanne festészetének megismerése volt. Annak idején az aix-i mester képeinek értelmezése az egész korszak szemléletét meghatározta, így Perlrott Csaba Vilmos alkotásainak kubisztikus hangütése is elsősorban ebből táplálkozik. Bár felszívta magába a nyugati művészeti áramlatok üdítő levegőjét, mégis: "...mindig hazajöttem, mert ez adott erőt és ihletet a további munkához" -nyilatkozta. A művész a II. világháború kitöréséig csaknem húsz alkalommal járt a "festészet fővárosában".

Párizsi önarckép, 1937

Az aukción Párizsi önarckép című festménye szerepel, amit 1937-ben festett. A húszas évektől a második világháború kitöréséig Perlrott kétlaki életet élt, nyaranta Nagybányán, telente pedig Párizsban élt és alkotott. A francia fővárosban minden alkalommal a Hotel Notre-Dame-ban bérelt egy kis szobát, melynek ablaka éppen a székesegyházra nézett. Ezen a festményen az ablakban jelenik meg a Notre-Dame nyugati homlokzatának részlete. Az ablak mellett, Perlrott háta mögött egy másik, keretbe fogott részlet: egy drapériát tartó női hátakt látható. Ezt a témát a harmincas években több ízben is megfestette. Az egyik legismertebb változata a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában van.

Felhasznált Irodalom:
- Benedek Katalin: Perlrott Csaba Vilmos (Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba, 2005)
Kikiáltási ár: 3.600.000 Ft
EGRY JÓZSEF  (1883-1951) - Merengő, 1930-as évek második fele
146. tétel
61x43 cm, olajpasztell, papír
jel. j. l. Egry József Fonyód

Aukcionálva: Kieselbach Galéria 33. au. 190. t. (2006. dec.)

“Aki belép a természetbe, az elveszti testi valóját”. (Egry József)

A balatoni fénycsodát szemlélő emberi alak. Ez Egry József életművének az örök tárgya, témája és lényege. Kassák Lajos, aki a huszadik század közepi magyar avantgárd generátoraként korszakosat alkotott, 1942-ben interjú-kötetet adott ki, melyben Egryvel folytatott beszélgetését is rögzítette. A művész itt árulta el, hogyan és miképp avatott belőle igazi művészt a Balaton, ez a kimeríthetetlen gazdagságú, minden pillanatban új és új látványgyönyörrel kecsegtető víztömeg és a fölé boruló levegőég együttese. "Életem legnagyobb élménye volt az az éjszaka, mikor a halászokkal először kimentem a vízre. Semmi mást nem láttam, csak a gyönyörű csillagos eget és a tükröződő vizet, a ladik könnyen ringott velünk s valami remegő pára összekötötte körülöttem az eget és a vizet s ekkor úgy éreztem, hogy valahol a végtelenség közepében vagyok s ennek az éjszakának az átélése újra kezembe adta az ecsetet. Nem érdekeltek többé az impresszionisztikus természetmegfigyelések, nem akartam 'kivágásokat' csinálni. Szinte tárgytalan volt az inspiráció, ami hevített, képeimből kimaradtak a záró vonalak, a színeim lebegőkké lettek s arra törekedtem, hogy a mindenséghez való viszonyomat fejezzem ki általuk."

Egry hosszú éveket töltött a Balaton napszakonként, de olykor pillanatonként is változó, különleges és egyedi világának megfigyelésével. Minden időben kint volt és figyelt, télen és nyáron, a legdermesztőbb fagyban és a legnagyobb hőségben is fürkészve, hogy megragadja azt a motívumot, a víz és a levegő együttesének ritka rezdülését, mely következő festményének vagy grafikájának a kiindulásául szolgálhatott. "A Balaton azoknak a festőknek, akik nem a belső értékével foglalkoznak, csak a külső tetszetős banalitását adja. A Balaton szórja, pazarolja a tetszetős romantikáját. Az igazi értékét azonban még azoknak is ritkán mutatja meg, akiket ez az oldala is érdekel." – írta egyik levelében, rámutatva, hogy a természet alapos tanulmányozása nélkül nem lehetséges valódi mű-alkotás.

"Utoljára Tomaj és Badacsony között találkoztam vele a Balaton-partján. Nem volt nála semmiféle festőszerszám, még egy vázlatfüzet sem. Csak állt ott szinte megdermedten, tágra nyílt szemmel, révületben, mint aki magába akarja fogadni ezt az egész tengernyi vizet. Abban a pillanatban két felhő között bukott ki, nem maga a nap, csak egy sugárkévéje. A víznek és az egész valóságnak olyan fantasztikus szikrázásával, mintha Egry valamelyik tóparti képét idézné. Mivel annyira elmerült ebben a látványban, hogy közeledésemet nem vette észre, pár lépésnyire tőle megálltam, és nem szóltam hozzá. Magam is némán és meghatottan álltam. Meghatott szemlélője voltam ennek a valószínűtlen színjátéknak." – írta a művésszel való utolsó találkozásáról Bálint Lajos a kiváló színházi és képzőművészeti kritikus, 1973-as Ecset és véső című kötetében. Akik valaha akár csak pár napot is eltöltöttek a Balatonnál, azoknak közös és meghatározó élménye a „magyar tenger” különleges atmoszférája, fényviszonyainak minden év- és napszakban állandó változással gyönyörködtető, varázsos hangulata. Egry József 1916-ban ismerkedett meg ezzel a csodával, hogy ettől kezdve a Balaton élete végéig a bűvkörében tartsa.

A most aukcióra kerülő remekművén, Egry a fonyódi oldalról a túlparton csúcsosodó Gulács hegyét szemelte ki nyugvópontnak. A Keresztury Dezső által a magyar Fudzsinak nevezett, csaknem négyszáz méterre magasodó hegy jellegzetes formája, nem hagy kételyt a látvány pontos meghatározásánál. Egry 1930-as itáliai körútja során számos gyönyörűséggel találkozott, de naplójegyzeteiben mégis így vallott ezzel a kapcsolatban: "Valahogy a Balatonnal úgy vagyok, mint az a balatongyenesi polgár, aki a múlt háborúban Szicíliában volt hadifogoly. Mikor a Balatonparton beszélgettem vele, mondtam neki: na, ugye szép volt az a tenger ott? Hát bizony szép lett volna, csak ne járt volna mindég a Balaton a fejembe. Egyszóval akármerre jártam, öntudatlanul is az itthoni világunkhoz mértem, vonzódtam..."

Rum Attila
Kikiáltási ár: 4.800.000 Ft
LIGETI ANTAL  (1823-1890) - Velencei-tó Gárdonytól, 1884
147. tétel
70x123 cm, olaj, vászon
jel. b. l. Ligeti A. 1884.

Ho. kiállítási címke.

Feltehetőleg kiállítva:
Az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat 1884. évi őszi kiállítása (Műcsarnok, Budapest, 1884. nov. 9 – dec. 15.)

Művészete:

Ligeti az úgynevezett Markó-követők legjelesebb mestere. Hazai tájképei is a közvetlen tájképábrázolás élményéről tesznek bizonyságot. Része volt a Magyar Képzőművészeti Társulat megalakításában. Mint a Magyar Nemzeti Múzeum képtárőre egyike volt azoknak, akik a fiatal Munkácsyt pályája kezdetén támogatták. A Nemzeti Galéria számos képét őrzi. Hátrahagyott műveiből a Műcsarnok 1890-ben nagyszabású kiállítást rendezett. Orientális és magyar témájú, romantikus hangulatú, de a közvetlen tájélményen alapuló, finom naturalizmushoz közelítő tájképei révén közkedvelt festő lett. Ligeti festményein a választott tájrészlet hű visszaadására törekszik, ugyanakkor át is költi a látványt saját hangulatának megfelelően.

Ligeti a romantikus tájképfestészetében jelentőset alkotó művészek közé tartozott. Ide sorolhatjuk még Molnár Józsefet, Kelety Gusztávot, Telepy Károlyt. Mindnyájan az idősebb generáció tagjai, és mindannyiuk munkásságára jellemző a tételes akadémiai stúdiumok érvényesítése, még a tájképfestészet elméletileg nagyobb szabadságot engedélyező műfaján belül is. Tájképeik úgyszólván kivétel nélkül egyazon kompozíciós és erre épített hangulatszabvány szerint alakulnak: az általában sötét, árnyékos előtérből, a megvilágított és leginkább mozgalmas, igen gondosan festett centrális térből és sejtelmes ködbe vesző háttérből. A rajzi biztonság, a gondos kidolgozás és a színek hangulati értékeinek tökéletes ismerete jellemző e romantizáló tájakra.
Ligeti témái életútjához kapcsolódnak. Képein egyaránt megjelennek Itália, a Kelet, és Magyarország tájai. A hazai tájakról készült festményein többnyire alföldi és délvidéki témák, illetve Erdély és a Felvidék természeti szépségei, romvárai jelennek meg. Ligeti műveiből megállapítható, hogy a várak és hegyvidékek mellett szívesen festett mocsaras tájakat, folyópartokat, pusztai tanyákat.

Tájképfestészet

A XIX. század romantikus festészetének egyik kedvelt témája a tájképfestészet. Izgatja a művészeket az egzotikus Kelet, a végletes érzelmek és témák, a végtelen igézete, a romok festőisége, minden, ami ódon vagy a természetesség érzetét kelti. A romantikus életérzés egyik legjellemzőbb érzése az elvágyódás. Elvágyódás a múltba, a távoli jövőbe vagy menekülés az egzotikumba. A tájkép emberi érzelmeket fejez ki. A magyar romantikus festészet összefonódik a historizmussal és az akadémizmussal.

Velencei-tó Gárdonytól, 1884

Az aukción szereplő festmény Ligeti tájképeinek szép és kiemelkedő darabja, amit 1884-ben festett. Ligeti Antal magyarországi tájképei a magyar tájnak olyan sajátos idilli-romantikus képét fogalmazzák meg, amelyben a természet végtelen nagysága és történelem tanúinak, váraknak, épületeknek, ember által alkotott műveknek az idő által megtépázott törékeny esendősége áll szemben egymással. A magyar festészetben pontosan ez az az időszak, amikor a tájképfestészet megpróbál megszabadulni a történelem és a mitológia kellékeitől, s megteremteni a táj önmagában is helytálló és hiteles képét. Bejárta a Bakonytól a Felvidéket, a Tisza felső folyását, eljutott Erdélybe is.

Felhasznált Irodalom:
- Magyar életrajzi lexikon II. Budapest: Akadémiai. 1969.
Kikiáltási ár: 5.500.000 Ft
MUSTÁRTARTÓ KANÁLLAL
148. tétel
MUSTÁRTARTÓ KANÁLLAL
Ezüstök
Csiszolt üveg ezüst zsanéros nyitódású tetővel és kanállal.
Bécsi Dianás jelzéssel, M. G. (Gedlicka&Söhne) mesterjeggyel (1872-1922).
Magasság: 13 cm
Kikiáltási ár: 18.000 Ft
FOGVÁJÓTARTÓ
149. tétel
FOGVÁJÓTARTÓ
Ezüstök
Csiszolt üveg ezüst peremmel és levehető tetővel.
Pesti Dianás jelzéssel, kopott mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 6,5x13x5,5 cm
Kikiáltási ár: 22.000 Ft
FŰSZERTARTÓ
150. tétel
FŰSZERTARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 110 g, ovális talpon álló kecses füles forma vésett növényi mintás díszítéssel, aranyozott fűszertartó résszel.
Belga, 800-as finomsági jellel, kopott mesterjeggyel (1831-1868).
Méret: 9x16 cm
Kikiáltási ár: 18.000 Ft
ART DECO GYERTYATARTÓ
151. tétel
ART DECO GYERTYATARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 295 g, nyolcszögletes talpú kétkaros szár.
Pesti Dianás jelzéssel, K. A. mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 15x25 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
ART DECO TÁLCA
152. tétel
ART DECO TÁLCA
Ezüstök
Ezüst, 368 g, nyújtott ovális forma kétoldalán domború bordázott díszítéssel.
Méret: 36x17 cm
Kikiáltási ár: 65.000 Ft
CUKORDOBOZ
153. tétel
CUKORDOBOZ
Ezüstök
Ezüst, belül aranyozva, 409 g, négy gömblábon álló szögletes forma zsanéros nyitódású tetővel, gerezdes díszítéssel.
Bécsi Dianás jelzéssel, H. S. (Hermann Südfeld) mesterjeggyel (1872-1922).
Méret: 9,5x12,5x10,5 cm
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
MENYASSZONYI POHÁR
154. tétel
MENYASSZONYI POHÁR
Ezüstök
Ezüst, 206 g, női figura kezében és szoknyájában pohárrésszel, domború növényi mintás díszítéssel.
Magyar forgalmazói jellel.
Magasság: 16 cm
Kikiáltási ár: 44.000 Ft
FÜLES TÁLCA
155. tétel
FÜLES TÁLCA
Ezüstök
Ezüst, 1855 g, nyújtott nyolcszögletes forma füllel, öntött bordűrös peremmel.
Bécsi Dianás jelzéssel, F. S. mesterjeggyel (1872-1922).
Méret: 60x42 cm
Kikiáltási ár: 380.000 Ft
ART DECO SZALVÉTATARTÓ
156. tétel
ART DECO SZALVÉTATARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 136 g, négy lábon álló félköríves forma.
Pesti Dianás jelzéssel, kopott mesterjeggyel (1937-1966).
Méret: 13x14 cm
Kikiáltási ár: 24.000 Ft
SZECESSZIÓS KÍNÁLÓ
157. tétel
SZECESSZIÓS KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 353 g, három lábon álló kerek áttört forma szecessziós virágmintás díszítéssel.
Átmérő: 28 cm
Kikiáltási ár: 75.000 Ft
CUKORDOBOZ
158. tétel
CUKORDOBOZ
Ezüstök
Ezüst, 221 g, négy barokk lábon álló ovális forma zsanéros nyitódású tetővel, üres monogrampajzsos és virágmintás díszítéssel.
Német 800-as finomsági és behozatali jellel, A. P. (Alfred Pollack) mesterjeggyel.
Méret: 14x12x10 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
KÍNÁLÓ
159. tétel
KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 283 g, három gömblábon álló kerek áttört forma domború díszítéssel, eredeti csiszolt üvegbetéttel.
Bécsi Dianás jelzéssel, W&C (Würbel&Czokally) mesterjeggyel (1872-1922).
Méret: 9x24 cm
Kikiáltási ár: 85.000 Ft
FŰSZERTARTÓ KANÁLLAL
160. tétel
FŰSZERTARTÓ KANÁLLAL
Ezüstök
Ezüst, 136 g, nyolc lábon álló osztott forma középen fogórésszel, eredeti üvegbetétekkel, ezüst kanállal.
Francia Minerva-fő jelzéssel, 950-es finomsági jellel, Laman&Fils mesterjeggyel.
Méret: 14x15x5,5 cm
Kikiáltási ár: 22.000 Ft
SZECESSZIÓS TÁLCA
161. tétel
SZECESSZIÓS TÁLCA
Ezüstök
Ezüst, 477 g, ovális forma peremén áttört, közepén vésett szecessziós virágmintás díszítéssel.
Méret: 32x25 cm
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
162. tétel
Ezüstök
Ezüst, 63 g, négy lábon álló kerek áttört forma domború rózsa- és masnimintás díszítéssel, eredeti csiszolt üvegbetéttel.
Német 800-as finomsági és behozatali jellel, kopott mesterjeggyel.
Méret: 6,5x9,5 cm
Kikiáltási ár: 36.000 Ft
KARAFFA
163. tétel
KARAFFA
Ezüstök
Csiszolt üveg, kecses forma vésett és domború barokkmintás díszítésű ezüst billenőtetős kiöntővel és füllel.
Német 875-ös finomsági és behozatali jellel, kopott mesterjeggyel.
1800-as évek vége.
Magasság: 26,5 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
GYERTYATARTÓ PÁR
164. tétel
GYERTYATARTÓ PÁR
Ezüstök
Ezüst, 392 g, kerek talpon álló tagolt szár vésett növényi mintás díszítéssel.
Bécsi Dianás jelzéssel, T. D. (Theodor Dörr) mesterjeggyel (1872-1922).
Magasság: 24,5 cm
Kikiáltási ár: 85.000 Ft
BONBONTARTÓ KOSÁR
165. tétel
BONBONTARTÓ KOSÁR
Ezüstök
Ezüst, 151 g, négy lábon álló kecses forma keresztül átívelő füllel, domború kosfej figurális és barokkmintás díszítéssel, csiszolt üvegbetéttel.
Német 800-as finomsági és behozatali jellel, F. Z. M. (Franz Mosgau) mesterjeggyel.
Méret: 21x13,5x13,5 cm
Kikiáltási ár: 34.000 Ft
FŰSZEREZŐ KÉSZLET
166. tétel
FŰSZEREZŐ KÉSZLET
Ezüstök
Ezüst, 141 g, 5 db-os, 1 db fűszerszóró, 2 db kék fűszertartó üvegbetéttel, ezüst kiskanalakkal.
Angol, Birmingham, D&F mesterjeggyel (Deakin&Francis).
1900-as évek második fele.
Kikiáltási ár: 32.000 Ft
167. tétel
Ezüstök
Ezüst, 115 g, talpas kerek áttört forma növényi mintás díszítéssel, csiszolt üvegbetéttel.
Pesti Dianás jelzéssel, Polgár Kálmán mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 8,5x17 cm
Kikiáltási ár: 36.000 Ft
TALPAS BONBONTARTÓ
168. tétel
TALPAS BONBONTARTÓ
Ezüstök
Ezüst. 283 g, kerek talpon álló gerezdes forma hólyagos díszítéssel.
Pesti Dianás jelzéssel, H. I. mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 11x17 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
TALPAS KÍNÁLÓ
169. tétel
TALPAS KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 691 g, négy oroszlánfej figurális díszítésű lábon álló kerek talpas tagolt szár ezüst tálrésszel, vésett és domború barokkmintás díszítésekkel.
Méret: 25,5x32,5 cm
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
ASZTALKÖZÉP
170. tétel
ASZTALKÖZÉP
Ezüstök
Ezüst, 534 g, négy oroszlánfej figurális lábú kerek talpon álló kínálórész vésett növényi mintás díszítéssel, kínálórész közepén virágmintás festésű zöld fodros üveg vázarésszel.
Méret: 50x26 cm
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
KAROS GYERTYATARTÓ
171. tétel
KAROS GYERTYATARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 585 g, szögletes talpon álló négykaros tagolt szár vésett növényi mintás díszítéssel.
Magyar, 935-ös finomságú, P. V. mesterjeggyel.
Magasság: 40 cm
Kikiáltási ár: 170.000 Ft
TALPAS BONBONTARTÓ
172. tétel
TALPAS BONBONTARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 409 g, kerek talpú öblös forma golyóbordűrös peremmel, eredeti csiszolt üvegbetéttel.
Méret: 17x21,5 cm
Kikiáltási ár: 95.000 Ft
FÜLES KÍNÁLÓ
173. tétel
FÜLES KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 489 g, négy gömblábon álló ovális forma keresztül átívelő füllel, domború virágmintás és geometrikus díszítéssel, 4 db csiszolt üvegbetéttel.
Bécsi Dianás jelzéssel, L&C (Lippa&Co.) mesterjeggyel (1872-1922).
Méret: 18x35x18,5 cm
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
FÜLES KÍNÁLÓ
174. tétel
FÜLES KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 515 g, nyújtott szögletes áttört forma fodros díszítésű peremmel.
Bécsi Dianás jelzéssel, R. S. (Richard Schrammel) mesterjeggyel, Schwartz&Stein forgalmazói jellel (1872-1922).
Méret: 7x28,5x17,5 cm
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
KÍNÁLÓ
175. tétel
KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 758 g, három gömblábú kerek gerezdes forma.
Pesti Dianás jelzéssel (1867-1937).
Átmérő: 35 cm
Kikiáltási ár: 140.000 Ft
POHÁR
176. tétel
POHÁR
Ezüstök
Antik ezüst, 65 g, vésett növényi mintás és tájképes díszítéssel.
Orosz, 875-ös finomsági és behozatali jellel, feloldatlan mesterjeggyel.
1800-as évek vége.
Magasság: 8 cm
Kikiáltási ár: 26.000 Ft
POHÁR
177. tétel
POHÁR
Ezüstök
Antik ezüst, 108 g, kecses forma gerezdes és bécsi rózsás díszítéssel.
Bécs, 1857, 13 latos finomsági jellel, A. K. mesterjeggyel.
Magasság: 10,5 cm
Kikiáltási ár: 44.000 Ft
178. tétel
Ezüstök
Antik ezüst, 305 g, kerek talpon álló tagolt szár barokkmintás öntött bordűrös díszítésű kerek tálkával.
Ausztria, Bécs, 13 latos finomsági jellel, F. Müller mesterjeggyel.
1800-as évek eleje.
Méret: 13x17,5 cm
Kikiáltási ár: 65.000 Ft
GYERTYATARTÓ PÁR
179. tétel
GYERTYATARTÓ PÁR
Ezüstök
Antik ezüst, 417 g, szögletes karéjos talpon álló tagolt szár.
Bécs, 1847, 13 latos finomsági jellel, I. S. mesterjeggyel.
Magasság: 21,5 cm
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
CUKORDOBOZ
180. tétel
CUKORDOBOZ
Ezüstök
Antik ezüst, 469 g, nyújtott négyszögletes forma zsanéros nyitódású tetővel.
Bécs, 1825, 13 latos finomsági jellel, kopott mesterjeggyel.
Méret: 6,5x15x9 cm
Kikiáltási ár: 140.000 Ft
FÜLES KÍNÁLÓ
181. tétel
FÜLES KÍNÁLÓ
Ezüstök
Antik ezüst, 511 g, négy lábon álló ovális füles forma peremén domború virág-, tálrészében vésett növényi mintás díszítéssel.
13 latos finomsági jellel, G. D. mesterjeggyel.
1800-as évek első fele.
Méret: 9,5x41x25 cm
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
182. tétel
Ezüstök
Ezüst, 270 g, kerek forma karéjos peremén madárpár figurális díszítéssel.
Méret: 8,5x20 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
KÍNÁLÓ
183. tétel
KÍNÁLÓ
Ezüstök
Antik ezüst, 820 g, nyújtott szögletes forma belső részén gerezdes díszítéssel.
Bécs, 185?, 13 latos finomsági jellel, H. W. mesterjeggyel.
Méret: 8x34x28 cm
Kikiáltási ár: 170.000 Ft
KÉZI GYERTYATARTÓ
184. tétel
KÉZI GYERTYATARTÓ
Ezüstök
Ezüst, 72 g, kerek talpas kecses forma vésett díszítéssel, oldalán kagylómintás fogórésszel.
Bécsi Dianás jelzéssel, S. H. mesterjeggyel (1872-1922).
Magasság: 9,5 cm
Kikiáltási ár: 22.000 Ft
ART DECO TALPAS KÍNÁLÓ
185. tétel
ART DECO TALPAS KÍNÁLÓ
Ezüstök
Ezüst, 474 g, kerek talpon álló öblös tál áttört növényi mintás és golyóbordűrös díszítésű peremmel.
Bécsi Dianás jelzéssel, A. B. A. (Bachruch Antal) mesterjeggyel (1872-1922).
Méret: 17x23 cm
Kikiáltási ár: 80.000 Ft
PORCUKORSZÓRÓ
186. tétel
PORCUKORSZÓRÓ
Ezüstök
Ezüst, 113 g, kerek talpon álló tagolt test csavaros szórórészes tetővel, domború barokkmintás és szfinx figurális díszítéssel.
Bécsi Dianás jelzéssel, G&S mesterjeggyel (1872-1922).
Magasság: 14,5 cm
Kikiáltási ár: 32.000 Ft
CUKORDOBOZ
187. tétel
CUKORDOBOZ
Ezüstök
Ezüst, 538 g, négy barokk lábon álló nyújtott szögletes gerezdes forma zsanéros nyitódású tetején körte fogórésszel.
Pesti Dianás jelzéssel, W. Sz. (Wintermantel&Szombathy) mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 14x14x11,5 cm
Kikiáltási ár: 130.000 Ft
188. tétel
Ezüstök
Ezüst, 285 g, kerek karéjos áttört forma öntött bordűrös peremmel.
Pesti Dianás jelzéssel, T. I. jelzéssel (1867-1937).
Átmérő: 21,5 cm
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
KENYERES KOSÁR
189. tétel
KENYERES KOSÁR
Ezüstök
Ezüst, 358 g, ovális karéjos forma öntött bordűrös peremmel.
Méret: 6x32,5x20 cm
Kikiáltási ár: 65.000 Ft
DÍSZTÁL
190. tétel
DÍSZTÁL
Ezüstök
Ezüst, 800 g, négy lábon álló kerek gerezdes forma peremén domború búzavirágmintás díszítéssel, közepén aratási jelenettel.
Pesti Dianás jelzéssel, D. L. mesterjeggyel (1937-1966).
Méret: 5,5x32 cm
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
DÍSZTÁL
191. tétel
DÍSZTÁL
Ezüstök
Ezüst, 764 g, négy lábon álló kerek gerezdes forma peremén domború szőlő- és búzamintás díszítéssel, közepén aratási jelenettel.
Méret: 6x31 cm
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
FÜLES TÁLCA
192. tétel
FÜLES TÁLCA
Ezüstök
Ezüst, 1353 g, nyújtott szögletes füles forma peremén és fülén domború bécsi rózsás díszítéssel.
Pesti Dianás jelzéssel, H. H. mesterjeggyel (1867-1937).
Méret: 57,5x31 cm
Kikiáltási ár: 280.000 Ft
EVŐESZKÖZKÉSZLET
193. tétel
EVŐESZKÖZKÉSZLET
Ezüstök
Ezüst, 4650 g, 12 személyes, 97 db-os.
Pesti Dianás jelzéssel, Schmidt Gyula mesterjeggyel (1867-1937).
Eredeti fa díszdobozban.
Kikiáltási ár: 900.000 Ft
194. tétel
Zsolnay porcelánfajansz, kerek forma színes eozinmázakkal díszítve.
Jelzett: alján arannyal, körpecsét öttorony ZSOLNAY-PÉCS HUNGARY.
Méret: 7,5x11 cm
Kikiáltási ár: 85.000 Ft
DOBOZ
195. tétel
DOBOZ
Zsolnay porcelánfajansz, kerek forma levehető tetővel, repesztett vörös eozinmázzal.
Jelzett: arannyal, hárompajzsos márkajelzés öttorony ZSOLNAY PÉCS MADE IN HUNGARY.
Tervezte: Sinkó András, 1957
Méret: 13x11,5 cm
Párdarabja reprodukálva: Kovács Orsolya: Zsolnay Modern (Magánkiadás, Pécs, 2020), 84. old.
Kikiáltási ár: 15.000 Ft
196. tétel
Zsolnay porcelánfajansz, repesztett színes eozinmázakkal.
Jelzett: arannyal, hárompajzsos márkajelzés öttorony ZSOLNAY PÉCS.
Tervezte: Fekete János, 1959
Fazonszám: 9605
Magasság: 22,5 cm
Reprodukálva: Kovács Orsolya: Zsolnay Modern (Magánkiadás, Pécs, 2020), 77. old.
Kikiáltási ár: 26.000 Ft
SZÖGLETES VÁZA KOSSAL
197. tétel
SZÖGLETES VÁZA KOSSAL
Zsolnay mázas pirogránit.
Jelzett: alján, benyomott öttorony PÉCS.
Tervezte: Fürtös György, 1970-72
Magasság: 55 cm

Reprodukálva: Kovács Orsolya: Zsolnay Modern 1953-1990 (Magánkiadás, Pécs, 2020), 244. old.
Kikiáltási ár: 55.000 Ft
KORSÓ
198. tétel
KORSÓ
Zsolnay porcelánfajansz, rózsaszín alapon színesen festett virágmintás, tűzmadaras és perzsa motívumos díszítéssel.
Jelzett: máz alatt kékkel, ZSOLNAY PÉCS TJM öttorony és benyomott ZSOLNAY PÉCS.
Fazonszám: 224
1800-as évek vége.
Magasság: 23 cm
Kikiáltási ár: 110.000 Ft
199. tétel
Zsolnay porcelánfajansz, kerek gerezdes forma színesen festett virág- és madármintás díszítéssel.
Jelzett: máz alatt kékkel, Zsolnay Pécs TJM öttorony.
Fazonszám: 1664
1800-as évek vége.
Méret: 14,5x17 cm
Kikiáltási ár: 160.000 Ft
SÁRKÁNYFÜLES KORSÓ
200. tétel
SÁRKÁNYFÜLES KORSÓ
Zsolnay porcelánfajansz, kecses füles forma tigermázzal, nyakán és felső részén aranyozott domború növényi és virágmintás díszítéssel.
Jelzett: máz felett arannyal, Zsolnay Pécs TJM öttorony és benyomott ZSOLNAY PÉCS.
Fazonszám: 1689
1800-as évek vége.
Magasság: 21,5 cm
Kikiáltási ár: 120.000 Ft